Backup jest to kopia bezpieczeństwa, którą możesz wykorzystać, aby odtworzyć oryginalne dane w przypadku ich uszkodzenia lub utraty. Kopia zapasowa to nic innego jak kopia wszystkich plików i baz danych, z których składa się Twoja strona internetowa.

W wypadku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, np. awarii serwerów czy włamania, dzięki kopii zapasowej odzyskasz swoją stronę internetową. Dlatego powinieneś robić backup strony regularnie i – co bardzo istotne – przechowywać go w bezpiecznym miejscu, czyli NIE na tym samym serwerze, na którym stoi Twoja strona www.

Jak byś się czuł, gdybyś z dnia na dzień stracił wszystkie wpisy na swoim blogu lub całą zawartość strony internetowej? Aby uniknąć czarnego scenariusza powinieneś zadbać o kopię zapasową strony www.

W jakim celu robi się backup www?

Nie bez powodu często backup nazywa się również kopią bezpieczeństwa i ta nazwa doskonale oddaje cel jego tworzenia. Dzięki niemu można w dowolnym momencie przywrócić poprzednią działającą poprawnie wersję strony, jeśli dojdzie do uszkodzenia jej funkcji czy zawartości.

Co grozi stronom internetowym w 2019 roku?

Po pierwsze – atak hakerski, którego najczęstszym celem jest uzyskanie korzyści ekonomicznych. To dla zysku cyberprzestępcy wyszukują w internecie witryny, nad którymi mogą przejąć kontrolę – i nie chodzi wyłącznie o strony korporacji, ale także strony należące do małych firm czy blogerów.

Przechwyconą witrynę najczęściej wykorzystują do rozsyłania spamu, infekowania komputerów odwiedzających użytkowników – celem zaszyfrowania ich urządzeń i wyłudzenia okupu, a także jako nośnik własnych idei (zwykle politycznych).

Po drugie – błąd ludzki, najczęściej sprowadzający się do omyłkowego skasowania czy nadpisania pliku, a także manipulacji lub skasowania bazy danych.

Po trzecie – zła wola, czyli wynik konfliktu z webmasterem, w efekcie którego dochodzi do zablokowania strony czy manipulowania informacjami na niej zawartymi.

Po czwarte – awaria serwera, bo choć poziom niezawodności maszyn w firmach hostingowych utrzymywany jest na bardzo wysokim poziomie, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

Dodatkową kopię bezpieczeństwa warto wykonać w kilku szczególnych sytuacjach:

  1. zanim przyznasz dostęp do serwera innym osobom,
  2. zanim zaktualizujesz WordPressa,
  3. przed dłuższą nieobecnością,
  4. przed uruchamianiem nieoficjalnych wtyczek i motywów,
  5. zanim zmienisz dostawcę hostingu.

Kiedy tworzyć kopie zapasowe?

Jak najczęściej, najlepiej po każdej aktualizacji. W przypadku strony wizytówki firmy aktualizacje nie zdarzają się często, toteż robienie backupów nie musi odbywać się z taką częstotliwością, jak w przypadku bloga.

Mając do czynienia z blogiem liczą się komentarze, ewentualne polubienia i tym podobne. W tej sytuacji warto ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych, mogą one zapisywać się od kilku razy miesięcznie nawet do kilku razy w ciągu dnia.

Jeżeli chodzi o komentarze, to zazwyczaj ta opcja obsługiwana jest przez osobną wtyczkę, która wykonuje kopie automatycznie i zapisuje je na innych serwerach.

Jednym z powodów, dla którego niechętnie podchodzimy do tematu kopii zapasowej, jest jej uciążliwość. Jest to kolejne zadanie na liście do zrobienia. Idealnym rozwiązaniem jest więc automatyzacja tego procesu, ale nie zawsze jest to pożądane.

Wprawdzie szanujące się firmy hostingowe oferują automatyczną kopię zapasową plików, poczty i baz danych, ale już np. migracja strony internetowej może wymagać wykonania kopii w konkretnym momencie. Dobrze jest więc znać skuteczne narzędzia, które ten proces ułatwiają.

Co zrobić jeśli moja strona internetowa nie mam backup’u?

W takim momencie pozostaje tylko zgłosić się do firmy hostingowej. Każdy normalny hosting tworzy automatycznie wiele kopii bezpieczeństwa hostowanych stron z ostatnich dni. Tak! Z ostatnich dni, a to oznacza, że jeśli utraciliśmy dane na stronie internetowej przykładowo 2 tygodnie temu, a firma hostingowa tworzy kopie od 10 dni, to kopia strony zawierać będzie braki, czyli do niczego nam się nie przyda.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest (w zależności od wielkości danych) automatyczne wysyłanie kopii na skrzynkę email lub na wskazany inny serwer FTP.

Trzy rodzaje kopii

Wyróżniamy trzy główne rodzaje backupu – zawsze warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszy w wypadku danych, które chcemy zabezpieczyć.

Kopia pełna – to kopia podstawowa; obejmuje wszystkie wskazane pliki. Tej metody używa się do tworzenia dokładnej kopii danych, a dostęp do nich jest możliwy na zasadach podobnych, jak dostęp do oryginału.

Kopia różnicowa – kopiowane są pliki zmienione od najnowszej kopii pełnej (archiwizowane jest to, czym różni się obecny stan danych od stanu z najnowszej pełnej kopii).

Kopia przyrostowa – kopiowane są pliki dodane od jakiejkolwiek najnowszej kopii (archiwizowane jest tylko to, co przybyło (przyrosło) po wykonaniu najnowszej kopii).

Zasady robienia kopii zapasowych

Kopie zapasowe są jedynym rozsądnym rozwiązaniem, aby uchronić się od utraty danych. Znacie regułę 3-2-1 ? Mówi ona o tym, że zawsze należy robić trzy backupy ( jeden oryginalny backup i dwie kopie zapasowe na różnych nośnikach ), zawsze używać dwóch różnych nośników na których będziemy przechowywali nasze dane.

A więc, robiąc trzy backupy danych zyskujemy większe prawdopodobieństwo, że nasze pliki są bezpieczne!

Utrzymanie w miarę aktualnej kopii zapasowej nie musi być czasochłonne. Istnieje wiele programów, które umożliwiają tworzenie tzw. kopii przyrostowych, czyli nadpisywanych na wcześniejsze. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem przenosić wszystkich danych, tylko aktualizować raz stworzoną kopię. Część aplikacji przeznaczonych do tworzenia backupu ma także funkcję automatyzacji tego procesu, co dodatkowo go usprawni i pomoże zachować regularność.


Traktując backup jako inwestycję, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dokonają oni audytu środowiska i zaprojektują system w taki sposób, aby uwzględnić wszystkie potrzeby aplikacji krytycznych, a także zadbają o to, aby każda wydana złotówka miała swoje uzasadnienie i przełożenie na ciągłość pracy firmy.

Należy uświadomić sobie, że dyskusja o wdrożeniu systemu do wykonywania kopii zapasowych nie powinna rozpoczynać się od pytania „czy moją firmę stać na backup?”, ale „czy moją firmę stać na jego brak?”.

Call Now ButtonZadzwoń do nas