• 9 kwietnia 2019
  • |Inna

Jak sprawdzić, kim są odbiorcy twojego bloga?

WordPress nie ma co prawda wbudowanych automatycznych narzędzi do zbierania statystyk, ale ten brak uzupełniają wtyczki. Dzięki nim zbierzesz wszystkie dane potrzebne, aby lepiej dostosować twoją stronę do odbiorców.

Jeśli prowadzisz bloga dla innych, a nie tylko dla siebie, to na pewno chcesz wiedzieć, ile ludzi czyta Twoje wpisy, skąd trafiają na twój blog itp. Aby stwierdzić liczbę wejść, potrzeby jest licznik odwiedzin.

Dla WordPress stworzono sporo wtyczek monitorujących wejścia, wyjścia, źródła odwiedzin, słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkach itp. Ja polecam ci kilka darmowych liczników odwiedzin. Jeden z nich to zewnętrzny licznik Google Analytics. Jest on bardzo dobrym licznikiem, oficjalnym produktem Google, dlatego polecam z niego korzystać.

Jaką wtyczkę wybrać?

WordPress oferuje kilkanaście tysięcy propozycji o różnym zakresie możliwości, ale… nie ulegaj pokusie instalowania każdej z dobrą oceną i dużą liczbą pobrań. Nadmiar wtyczek może spowolnić Twój blog. Przygotowaliśmy dla was listę najbardziej użytecznych wtyczek WordPress do analizy ruchu na stronie i gromadzenia statystyk.

Co warto wiedzieć ze statystyk

Przede wszystkim powinniśmy kierować się dziennymi i miesięcznymi unikalnymi użytkownikami, czyli ilością unikalnych wejść na naszą stronę danego dnia, jednorazowe wejście użytkownika z jednego IP.

Warto też sprawdzić o której godzinie jest największy ruch na naszej stronie dzięki temu możemy zaplanować publikację artykułu o godzinie, w której najwięcej użytkowników korzysta z naszej strony. Polecamy również sprawdzić, jakie podstrony są najpopularniejsze albo po jakich frazach czytelnicy wyszukują naszą stronę, czy z jakich stron i portali do niej trafiają.

Są to podstawy analizy, które pozwolą nam przemyśleć, czy warto coś poprawić w naszej stronie, aby ten ruch się zwiększył.

Google Analycator – Wtyczka, która pozwoli Ci w szybki i łatwy sposób połączyć stronę z Google Analytics to „Google Analyticator”. Wtyczka pozwala na śledzenie ruchu na stronie z zakładki Kokpit. Zestaw widgetów sprawia, że określone informacje będą pojawiały się w twoim panelu administratora.

WP Statistics – Jedna z moich ulubionych wtyczek statystycznych. Wtyczka ta w bardzo fajny, prosty i logiczny sposób prezentuje różne podstawowe dane statystyczne strony. Ta wtyczka posługuje się swoim własnym systemem zbierania danych oraz prezentowania ich adminowi. Zbierze dla ciebie informację o tym, które strony budzą największe zainteresowanie, kto odwiedza twoją stronę, ile osób jest na niej aktualnie i z jakiego zakątka świata.

SlimStat Analytics – Wiodąca wtyczka do analityki internetowej dla WordPress. Śledzenie powracających klientów i zarejestrowanych użytkowników, monitorowanie zdarzeń JavaScript, wykrywanie włamań, analiza kampanii e-mailowych. Tysiące stron WordPress już go używa. Statystyki możesz śledzić w czasie rzeczywistym, a dane użytkowników, takie jak adres IP, są szyfrowane.

StatCounter – Ta wtyczka dostarczy ci wszystkich szczegółowych informacji o tym, kto w czasie rzeczywistym odwiedza twoją stronę. Dane obejmują również najczęściej wybieraną przeglądarkę i system operacyjny. Sprawdzisz także, po wyszukaniu jakiego hasła lub po jakim linku trafili do ciebie odwiedzający.

PressStats – to potężny system statystyk dla WordPress. Statystyki dostarczone przez tę wtyczkę są hiperszczegółowe i uwzględniają każdy artykuł, stronę, przeglądarkę, system operacyjny, kraj, adresy URL i strony z referencjami itp.

Wassup – Chcesz wiedzieć, co robią użytkownicy na twojej stronie? Dzięki tej wtyczce jest to możliwe. Zamiast zbiorczych danych otrzymasz raczej informacje, jakie słowa kluczowe i w jakim okresie przyciągnęły jaki typ użytkowników.

Statify – Ta darmowa i pozbawiona reklam wtyczka jest prosta i przyjazna w obsłudze, a do tego nie zbiera żadnych niepotrzebnych ani osobistych informacji, nie wymaga ciasteczek ani akceptowania skomplikowanych zasad polityki prywatności – wtyczka nie zbiera adresów IP, bo liczy nie użytkowników, ale ilość wyświetleń.

Piwik – Ta wtyczka wykorzystuje interfejs API Piwik do wyświetlania statystyk Piwik w panelu kontrolnym WordPress. Jest również w stanie dodać kod śledzenia Piwik do swojego bloga i wprowadzić pewne modyfikacje kodu śledzenia. Piwik może działać zarówno jako usługa zewnętrzna – podobnie jak Google Analytics – ale z racji tego, że w tym wariancie (Piwik Cloud/Pro/Enterprise) jest to usługa płatna, zapewne większość użytkowników korzysta z tej usługi w formie oprogramowania instalowanego na własnym serwerze, lub w ramach oferty firmy hostingowej.

Jetpack – Wtyczka, która posiada bardzo rozbudowany panel w zakresie różnych dodatkowych opcji, które można uaktywnić na stronie. Oprócz wbudowanej WordPress.com Stats, można również skorzystać z systemu subskrybcji komentarzy, połączenia z profilem Google +, integracji serwisu z ikonkami portali społecznościowych, itd.

Sprawdzaj & analizuj 

Teraz kiedy na stronie umieściliśmy już identyfikator śledzenia możemy według uznania sprawdzać co dzieje się w naszej witrynie. Mamy możliwość monitorowania:

  • ilości odwiedzin i wyświetleń witryny, jej poszczególne podstron w określonym okresie,
  • zachowania odwiedzających, Współczynnik odrzuceń, procent % nowych odwiedzin, Średni czas trwania odwiedzin,
  • źródeł wejść na stronę – skąd pochodzi ruch internetowy w serwisie, czyli skąd przychodzą użytkownicy,
  • na jakich urządzeniach i w jakich przeglądarkach jest wyświetlana strona – dzięki temu dostosujesz stronę do potrzeb odwiedzających,
  • danych demograficznych, płci, wieku osób które odwiedziły stronę,
  • popularności konkretnych podstron i sekcji.

Regularne sprawdzanie statystyk pomoże ci na poprawienie pozycji twojego bloga w wynikach wyszukiwania oraz na lepsze rozpoznanie potrzeb twoich odwiedzających. Dowiesz się, czego szukają na twoim blogu i co najchętniej czytają.

Jeśli te dane staną się dla nas niewystarczające, Google Analytics ma w zanadrzu jeszcze bardziej wyszukane funkcje. Daje możliwość tzw. definiowania celów witryny. Po ich zdefiniowaniu można analizować, które źródła ruchu internetowego najbardziej przyczyniają się do realizacji konkretnego celu.

Podsumowując

Sądzę, że warto zajrzeć do tych statystyk i dać im szansę. Niestety, jeżeli instalujemy je na swoim serwerze, czekają na nas również wyzwania. Dobrze byłoby, aby statystyki posiadały swój certyfikat bezpieczeństwa i hosting.

Dodając kod do strony, pamiętajmy, aby nie spowalniał on ładowania witryny lub jej nie blokował.

Nie można też zapominać o konieczności informowania użytkowników o tym, że wykorzystujemy ciasteczka.

Podobnych narzędzi jest dużo. Celowo nie chciałem podawać ich więcej aby nie zniechęcić Cię do przetestowania i rozpoczęcia monitorowania swojej strony. Jeśli używasz czegoś innego i masz ochotę polecić – podziel się swoim ulubionym narzędziem w komentarzu.

Jeśli szukałeś najlepszych wtyczek statystyk dla WordPress to mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi je znalazłeś 🙂


Call Now ButtonZadzwoń do nas